Книги

Нагребецький Анатолій Никифорович

     Нагребецький Анатолій Никифорович народився 9 травня 1945 року в с.Плебанівка Шарго  родського району Вінницької області.

     У віці шістнадцяти років Анатолій Нагребецький уже був педагогом. Спочатку старшим піонервожатим, потім учителем фізики, математики та музики і співів.

     Але доля його склалася інакше. Працюючи на виборних посадах, одержав доступ до архівних документів, а згодом і до засекречених радянської пори доку ментів.

     Сьогодні Анатолій Никифорович Нагребецький – Почесний краєзнавець України, член Національної Спілки Журналістів України. Він автор понад тридцяти робіт наукового характеру, які опублікував у районній, обласній та республіканській пресі. З-під його пера вийшло у світ два десятки книг з історії населених пунктів Шаргородщини. Деякі з них, ви можете закачати і прочитати на нашому сайті. 

МОЯ ПЛЕБАНІВКА, Київ, 2001, - 60 с. історико-етнографічний нарис про виникнення та розвиток населеного пункту Княжа Лука (1383 р.), який із 1595 року носить назву Плебанівка.

МОЯ ПЛЕБАНІВКА, Вінниця, 2004. – 232 с.

В книзі  автор розповідає, як і у першому виданні, але з більшим об’ємом нових документів, фактів та спогадів старожилів про історію села з кінця ХІV ст. до днів теперішніх.

В книзі автор вперше висвітлює причини та наслідки Голодомору – 900 душ смертей, репресій – понад 50 чол., депортацій – 40 сімей.

Видання профінансував уродженець села Лясовий Микола Васильович.   

ТЕРОРИЗОВАНЕ СЕЛО, Вінниця, 2004, - 232 с. видання перероблене і доповнене про історію села Плебанівка.

ВЕТЕРАНИ ШАРГОРОДЩИНИ В РОКИ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ 1941-1945 рр., Вінниця, 2005 р.. - 468 с. Видання присвячено 60-річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Описано 155 учасників цієї війни, жителів Шаргородщини із кожного села району, які залишили свої спогади про події війни.

ШЛЯХ КРІЗЬ ВІКИ, Вінниця. 2006. - 464 с. Нариси історії навчальних закладів кожного населеного пункту Шаргородщини. В книзі вперше друкуються світлини господарських будівель та залишки будинку, де народився Йосиф Ролле у хуторі Генріхівка (нині с.Роля).

КАЛИНІВКА ШАРГОРОДСЬКА, Вінниця, 2007. - 180 с. В книзі йдеться про давнє і теперішнє минуле цього села, про його історію. Видано книгу за благодійні кошти уродженця цього села Пйодя Василя Васильовича.

ТРАГЕДІЯ МОГО КРАЮ, Вінниця, 2008. - 476 с. Книга вийшла у світ з нагоди 75-ї річниці подій Голодомору 1932-1933 рр. В ній описано події, що творилися в ті роки у кожному селі Шаргородщини. Зібрано безліч унікальних спогадів очевидців Голодомору, використано багато архівних документів, що викривають дії влади більшовиків, а також надруковано списки померлих від голоду людей у селах району, число яких сягає майже 18 тис. чоловік.

Профінансували видання Шаргородська райдержадміністрація та Шаргородська районна рада. Рецензенти книги: Станіслав Кульчицький, який відмітив про науковий обіг цієї книги і Сергій Гальчак – доктори історичних наук.

МІЙ РІД. МОЄ СЕЛО, Вінниця, 2008. – 84 с. В книзі розповідається про рід Цурканя Івана Ульяновича, жителя с.Хоменки про історію цього села, про рід Цурканів із Джурина Шаргородського району.

МІЙ РІД. МОЄ СЕЛО, Вінниця, 2009. - 122 с. Друге доповнене видання, яке вийшло до першої річниці смерті ветерана війни і праці із 70-річним трудовим стажем Цурканя Івана Ульяновича. Книгу видано на благодійні кошти Рудик Людмили Вікторівни.

                                                                                

 

НАСІКІВКА МОЯ, НАСІКІВКА, Вінниця, 2010. - 300 с. Книга присвячена відомій світу художниці із цього села Марії Іванівні Деркач, картини якої містяться у музеях Парижа, Лондона, Москви, Києва і Вашингтону. В книзі описано історію цього села, а також бригадного села Андріївка від пори заснування до кінця ІІ тисячоліття.

ШАРГОРОД – ЄВРЕЙСЬКЕ МІСТЕЧКО, Вінниця, ГП «ГКФ», 2011. - 264 с. Книга про містечко, в якому ще з ХVІ століття проживає єврейська громада зі своїми звичаями, традицією та культурою. У ній використано багато архівних документів, давніх фотографій, матеріали археологічних і архітектурних документів, спогади колишніх мешканців містечка. Автор проекту цієї книги – Ігор Винокур. Книга видана за благодійні кошти уродженця села Плебанівки Горенюка Олександра Івановича, тиражем 200 примірників.

ШАРГОРОД – ЄВРЕЙСЬКЕ МІСТЕЧКО, Вінниця, ГП «ГКФ», 2011. - 264 с. Видання тиражем 100 примірників видано за сприяння Вінницької облдержадміністрації та Вінницької обласної ради.

НАШ ДЕРЕБЧИН, Вінниця, 2011, - 504 с. Книга Анатолія Нагребецького написана у співавторстві з мешканкою цього села Юніцькою Наталією Миколаївною. В книзі описано історію села, в якому неоціненну роль у його житті відіграв у свій час могутній цукровий завод. Тут мова іде також про села цієї громади: Семенівку, Володимирівку, Адамівку, Малу Деребчинку. Книга видана за благодійні кошти уродженки цього села Рудик Людмили Вікторівни.

МАЛЬОВНИЧІ МОЇ ПЕРЕПІЛЬЧИНЦІ, Вінниця, 2012. - 348 с. Про історію цього села, його виникнення та про події, що відбувалися тут з пори заснування його в кінці ХVІ століття аж до кінця ХХ століття, багато матеріалів зібрав місцевий історик і краєзнавець Володимир Йосипович Мельник. Йому і присвячується книга. Видана вона за сприяння уроджениці   цього села Богацької Раїси Василівни.

ЯРОВЕ – СЕЛО НА КУЧМАНСЬКІМ ШЛЯХУ, Вінниця, 2013. – 440 с.

Історія цього села цікава тим, що воно містилося якраз на шляху, який народ прозвав Кучманським, по якому щораз налітали на наші шаргородські села татари ще у ХV-VІІІ ст. На долю жителів цього села, а також бригадного села Юліямпіль та хутора Юліямпільський, випало безліч гараздів і негараздів.

Книгу видано за сприяння та фінансування народного депутата України Миколи Васильовича Джиги. Презентував автор цю книгу у Вінницькій обласній бібліотеці ім. К.Тімірязєва.

РАХНИ-ЛІСОВІ – ЯБЛУНЕВА ПЕРЛИНА ПОДІЛЛЯ, Вінниця, 2014. – 512 с.

В книзі описано про виникнення та існування цього села від найдавніших часів і до кінця ХХ ст. Автор присвятив цю книгу безстрашним, талановитим, працьовитим синам і дочкам цього села. У ній використано багато архівних документів із різних фондів, в тому числі з домашніх архівів жителів села. Тут іде мова також про перші кроки будівництва залізниці Київ-Одеса, перші кроки усуспільнення землі на початку 20-х років ХХ ст. та ін.

Книга видана за сприяння та фінансування мешканців цього села, братів Семенюків – Володимира та Олександра.

ІМЕНАМИ БАГАТА ЗЕМЛЯ  ШАРГОРОДСЬКА, Вінниця, 2014.  – 364 с.

Книга – енциклопедія Шаргородщини, в якій описано історію кожного населеного пункту Шаргородського району та про славнозвісних людей із кожного села. Вона видана тисячним тиражем за сприяння і фінансування народного депутата України Миколи Васильовича Джиги.

ПОЛІТАНКИ – ЖИТТЄВІ ОБРІЇ, Вінниця, 2015. – 416 с.

Історико-етнографічний нарис про населені пункти Політанки і Галишов. До речі, с.Галишов згадується у М.Грушевського, як невідоме за місцем знаходження поселення. Автор А.Нагребецький особисто почув від місцевої 100-літньої жінки Гуцол-Заяць Юстини Данилівни, 1906 р.н., коли на його прохання вона називала топоніми села. Тоді ж вона назвала топонім «Галишовка». Так було відкрито засекречене поселення. Знаходиться воно на правому, протилежному від Політанок, березі р.Мурашки і входить до Політанської сільської ради.

Цікавою родзинкою у цьому селі є діюча ГЕС на р.Мурашці.

Автор проекту і спонсор книги – уродженець села Дідик Анатолій Павлович.

КОНАТКІВЦІ – ЄДИНЕ  СЕЛО  НА ПЛАНЕТІ, Вінниця, 2016. – 496 с.

Село вперше згадується ще у 1448 році. За свій вік село зазнало всього: і війни, і голод, і епідемії, і репресії та ін. Тут вперше за радянських часів владою було організовано нове радянське господарство – комуну. Цікавим фактом у житті села є те, що виходець цього села Хома Гнатович Хаєцький став головним героєм книги Олеся Гончара «Прапороносці». Про це автор довідався і переконався із документів, наданих дочкою Хоми Хаєцького – Надією Хомівною.

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ ПЕНЬКІВКИ-МУРАФСЬКОЇ (1717-2017 рр.), Вінниця, 2017. – 520 с.

В книзі йдеться про історію сіл Пеньківки і Бабиної Долини (Садове).

Жителів цих сіл спіткала доля насильств від поляків, турків і татар, москалів, але найбільшого насильства вони зазнали у ХХ ст. від більшовицької влади.

Знаменною у долі Пеньківки була епоха пана Собанського, коли будувалася залізниця повз село і коли село значно розширилося до 1917 р. На фундаментах, закладених Собанським, згодом довго діяли різні промислові підприємства і соціальні заклади. Село пам’ятає прекрасних людей. Серед них Байтало В.Д., Гавря О.І., Кірілов Ю.П., Романовський В.І., Шевчук О.Д., Свитко С.М. та ін.

Книга видана за сприяння і фінансування місцевого підприємця Дмитра Миколайовича Литвиненка.

КАТОЛИЦЬКА СВЯТИНЯ НА ЗВЕДЕНІВСЬКИХ ПАГОРБАХ, Вінниця, 2018. – 60с.

В порівняно з іншими книгами Анатолія Нагребецького, з’явилася невелика за об’ємом книга, в якій автор докладно розповідає історію початку будівництва католицького храму в селі Зведенівка аж до його освячення. Тут розповідається про милосердні діяння колишніх і теперішніх священиків та люду Божого в ім'я Господа нашого.

Книга видана при фінансовій підтримці приватного підприємця з Вінниці Рудик Людмили Вікторівни, яка часто допомагає автору у виданні його книг.

ЗВЕДЕНІВКА – СЕЛО НА ПАГОРБАХ ПОДІЛЛЯ, Вінниця, 2018. – 616 с.

Книга, співавтором якої є місцевий вчитель Свирида С.В., присвячена 260-й річниці з часу заснування і освячення у Зведенівці Храму Господнього, названого в честь Успіння Божої Матері. У ній розповідається про давнє минуле і сучасне поселень Зведенівки, Попелівки та хутора Лесі Українки. Життя людей на цих землях благословила Сама Божа Матір. Вдячні миряни вже тепер у роки незалежності побудували нові храми: Храм Успіння Божої Матері та католицький Храм Святого Йосифа Робітника. А Попелівський Храм Святого Миколая чарує людей 250-річною давниною.

В книзі вперше автором подається родовідне дерево пана Оскара Собанського, троє дітей якого народилися тут, у Зведенівці. Село гордиться своїми славнозвісними уродженцями: скульптор Куций С.Ю., художник Залозний А.А., військовий Малай О.П. та ін.

Об’ємна та багатоілюстрована книга видавалася за рахунок багатьох небайдужих до краєзнавства людей. Серед них: Джига М.В., Гончарук В.І., Залозний А.А., Рудик Л.В. та ін.

ХРАМ СВЯТОГО БРАТА АЛЬБЕРТА НА ЗЕМЛЯХ КНЯЖОЇ ЛУКИ, Вінниця, 2018. – 104 с.

Землі Княжої Луки відомі ще з ХІV століття . З ХVІ століття село належало роду Замойських і перейменовано на Плебанівку. Католицькі віряни, що населяли село, цілих чотири віки належали до Шаргородського Храму Святого Флоріана. І тільки на початку років незалежності в селі побудований чудовий католицький Храм. Про хід будівництва Храму йдеться у цій книзі. Описано тут і про події, що відбувалися з католиками цього села за радянщини, про їх митарства, які віддавали своє найдорожче – життя лише за те, що вони поляки.

Керівником проекту книги і її спонсором являється постійний слуга Бога і Церкви, благочинні дії якого проявлялися впродовж усього будівництва Храму, Славінський Леонтій Франкович.

 

 

НАШ РІДНИЙ КРАЙ - КОЗЛІВКА І МАЛЬОВНИЧЕ.  Вінниця, 2019, 556с.                                                                                                                                                                                                                                                                             ІІ частина

Споконвічним землеробам, невтомним працелюбам, доброзичливим та мудрим козлівчанам присвячується ця книжка. В книзі достатньо висвітлено роки голодомору, сталінських ресресій,  довоєнний і післявоєнний періоди, труднощі при відроджені колгоспу після війни та розрухи, які довелося долати козлівчанам і мальовничанам. В книзі багато уваги приділено розвитку установ та організацій села. В книзі  досить багато ілюстрованого матеріалу. Книга нараховує 560 сторінок і  біля 700 фотографій та графічних матеріалів. 

 

КОЗЛІВСЬКИЙ ФОЛЬКЛОР І НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ . Вінниця, 2019, 29 с.

Книга цікава та корисна тим, у кого це село записане в паспорті як місце народження чи проживання. Усім тим, для кого ця земля є своєю, рідною: і тим, хто працює на ній щодня, і тим, хто мандрує світами у пошуках кращої долі, але кого пов’язують із селом батьківська хата, рідні могили, школа та теплі спогади дитинства, коли зі слів матері та бабусі слухали віршики і пісеньки
 

 

В книгах Анатолія Нагребецького описані події і факти, які відбувалися на теренах Шаргородщини, а також багато свідчень у формі розповідей колишніх і теперішніх старожилів цих сіл, ряд повчальних розповідей, у яких йде мова про різні шляхи людини до Бога.

Отже, з математичних наук – до КРАЄЗНАВСТВА і ЛЮДИНОЗНАВСТВА. Його напрямок письменницьких помислів – місцева історія, де потрібні допитливість, небайдужість, уміння почути в маленькому, а побачити велике, в краплині роси – світ, в скалці сльози – характер долі. І все це викладено розлогою, барвистою, як весняний луг, зрозумілою через простоту, українською мовою. Вона у Анатолія Никифоровича метафорична, асоціативна, лаконічна і разом з тим, що є найголовніше – легко доступна масовому читачеві. В цьому найбільша краса його книг.

Відомого на Поділлі ентузіаста краєзнавчої справи Анатолія Никифоровича  Нагребецького на протязі уже понад півстоліття супроводжують різного виду нагороди. Серед них державні нагороди:Ювілейна медаль Президії Верховної Ради СРСР  «20 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.» (1965 р.), Медаль Президії Верховної Ради СРСР «Ветеран труда» (1986 р.), відзнака Президента України ювілейна медаль «25 років Незалежності України» (2016 р.).

Нагороджений понад двома десятками Почесних Грамот і Дипломів районних, обласних, республіканських і Всесоюзних організацій. Присвоєно звання «Почесний краєзнавець України».

 

 

Кучинська (Дубчак) Галина Олександрівна

 

          Кучинська (Дубчак) Галина Олександрівна народилася 20 травня 1960 року в зернорадгоспі «Казанський» Ленінградського району 

  Кокчетавської області республіки Казахстан. Батько Олександр Андрійович та мати Марія Павлівна освоювали цілинні землі.

  У дворічному віці повернулася з мамою та братом Володимиром на історичну батьківщину в село Гибалівку. Закінчила вісім класів

  Шаргородської середньої школи. З 1975 по 1978 рік навчалася в Кокчетавському бібліотечному технікумі. Трудовий стаж розпочала

  завідуючою Михайлівською сільською бібліотекою Шаргородського району. У 1988 році закінчила Київський державний інститут імені

  Олександра Корнійчука. Після переведення в Шаргородську районну бібліотеку пройшла шлях від посади бібліографа до директора 

  бібліотечної мережі. З 2002 року працює головним спеціалістом у відділі культури і туризму Шаргородської райдержадміністрації.

  Виховала доньку Оксану (1984 р.н.) та сина Володимира (1986 р.н.). Має внуків Владиславу, Адріана, Арсенія  та Вєроніку.

  Кучинська Г.О. член Національної спілки  краєзнавців України.

 

 

 

 

Над Гибалівкою вічність проплива