Нагребецький Анатолій Никифорович

Нагребецький Анатолій Никифорович

     Нагребецький Анатолій Никифорович народився 9 травня 1945 року в с.Плебанівка Шарго  родського району Вінницької області.

     У віці шістнадцяти років Анатолій Нагребецький уже був педагогом. Спочатку старшим піонервожатим, потім учителем фізики, математики та музики і співів.

     Але доля його склалася інакше. Працюючи на виборних посадах, одержав доступ до архівних документів, а згодом і до засекречених радянської пори доку ментів.

     Сьогодні Анатолій Никифорович Нагребецький – Почесний краєзнавець України, член Національної Спілки Журналістів України. Він автор понад тридцяти робіт наукового характеру, які опублікував у районній, обласній та республіканській пресі.

      В книгах Анатолія Нагребецького описані події і факти, які відбувалися на теренах Шаргородщини, а також багато свідчень у формі розповідей колишніх і теперішніх старожилів цих сіл, ряд повчальних розповідей, у яких йде мова про різні шляхи людини до Бога.

     Отже, з математичних наук – до КРАЄЗНАВСТВА і ЛЮДИНОЗНАВСТВА. Його напрямок письменницьких помислів – місцева історія, де потрібні допитливість, небайдужість, уміння почути в маленькому, а побачити велике, в краплині роси – світ, в скалці сльози – характер долі. І все це викладено розлогою, барвистою, як весняний луг, зрозумілою через простоту, українською мовою. Вона у Анатолія Никифоровича метафорична, асоціативна, лаконічна і разом з тим, що є найголовніше – легко доступна масовому читачеві. В цьому найбільша краса його книг.

Відомого на Поділлі ентузіаста краєзнавчої справи Анатолія Никифоровича  Нагребецького на протязі уже понад півстоліття супроводжують різного виду нагороди. Серед них державні нагороди:Ювілейна медаль Президії Верховної Ради СРСР  «20 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.» (1965 р.)Медаль Президії Верховної Ради СРСР «Ветеран труда» (1986 р.), відзнака Президента України ювілейна медаль «25 років Незалежності України» (2016 р.).

Нагороджений понад двома десятками Почесних Грамот і Дипломів районних, обласних, республіканських і Всесоюзних організацій. Присвоєно звання «Почесний краєзнавець України».

 

З-під його пера вийшло у світ два десятки книг з історії населених пунктів Шаргородщини. Деякі з них, ви можете закачати і прочитати на нашому сайті. 

МОЯ ПЛЕБАНІВКА, Київ, 2001, - 60 с. історико-етнографічний нарис про виникнення та розвиток населеного пункту Княжа Лука (1383 р.), який із 1595 року носить назву Плебанівка.

 

 

МОЯ ПЛЕБАНІВКА, Вінниця, 2004. – 232 с.

В книзі  автор розповідає, як і у першому виданні, але з більшим об’ємом нових документів, фактів та спогадів старожилів про історію села з кінця ХІV ст. до днів теперішніх.

В книзі автор вперше висвітлює причини та наслідки Голодомору – 900 душ смертей, репресій – понад 50 чол., депортацій – 40 сімей.

Видання профінансував уродженець села Лясовий Микола Васильович.   

ТЕРОРИЗОВАНЕ СЕЛО, Вінниця, 2004, - 232 с. видання перероблене і доповнене про історію села Плебанівка.

ВЕТЕРАНИ ШАРГОРОДЩИНИ В РОКИ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ 1941-1945 рр., Вінниця, 2005 р.. - 468 с. Видання присвячено 60-річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Описано 155 учасників цієї війни, жителів Шаргородщини із кожного села району, які залишили свої спогади про події війни.

ШЛЯХ КРІЗЬ ВІКИ, Вінниця. 2006. - 464 с. Нариси історії навчальних закладів кожного населеного пункту Шаргородщини. В книзі вперше друкуються світлини господарських будівель та залишки будинку, де народився Йосиф Ролле у хуторі Генріхівка (нині с.Роля).

КАЛИНІВКА ШАРГОРОДСЬКА, Вінниця, 2007. - 180 с. В книзі йдеться про давнє і теперішнє минуле цього села, про його історію. Видано книгу за благодійні кошти уродженця цього села Пйодя Василя Васильовича.

ТРАГЕДІЯ МОГО КРАЮ, Вінниця, 2008. - 476 с. Книга вийшла у світ з нагоди 75-ї річниці подій Голодомору 1932-1933 рр. В ній описано події, що творилися в ті роки у кожному селі Шаргородщини. Зібрано безліч унікальних спогадів очевидців Голодомору, використано багато архівних документів, що викривають дії влади більшовиків, а також надруковано списки померлих від голоду людей у селах району, число яких сягає майже 18 тис. чоловік.

Профінансували видання Шаргородська райдержадміністрація та Шаргородська районна рада. Рецензенти книги: Станіслав Кульчицький, який відмітив про науковий обіг цієї книги і Сергій Гальчак – доктори історичних наук.

МІЙ РІД. МОЄ СЕЛО, Вінниця, 2008. – 84 с. В книзі розповідається про рід Цурканя Івана Ульяновича, жителя с.Хоменки про історію цього села, про рід Цурканів із Джурина Шаргородського району.

МІЙ РІД. МОЄ СЕЛО, Вінниця, 2009. - 122 с. Друге доповнене видання, яке вийшло до першої річниці смерті ветерана війни і праці із 70-річним трудовим стажем Цурканя Івана Ульяновича. Книгу видано на благодійні кошти Рудик Людмили Вікторівни.

                                                                                

 

НАСІКІВКА МОЯ, НАСІКІВКА, Вінниця, 2010. - 300 с. Книга присвячена відомій світу художниці із цього села Марії Іванівні Деркач, картини якої містяться у музеях Парижа, Лондона, Москви, Києва і Вашингтону. В книзі описано історію цього села, а також бригадного села Андріївка від пори заснування до кінця ІІ тисячоліття.

ШАРГОРОД – ЄВРЕЙСЬКЕ МІСТЕЧКО, Вінниця, ГП «ГКФ», 2011. - 264 с. Книга про містечко, в якому ще з ХVІ століття проживає єврейська громада зі своїми звичаями, традицією та культурою. У ній використано багато архівних документів, давніх фотографій, матеріали археологічних і архітектурних документів, спогади колишніх мешканців містечка. Автор проекту цієї книги – Ігор Винокур. Книга видана за благодійні кошти уродженця села Плебанівки Горенюка Олександра Івановича, тиражем 200 примірників.

ШАРГОРОД – ЄВРЕЙСЬКЕ МІСТЕЧКО, Вінниця, ГП «ГКФ», 2011. - 264 с. Видання тиражем 100 примірників видано за сприяння Вінницької облдержадміністрації та Вінницької обласної ради.

НАШ ДЕРЕБЧИН, Вінниця, 2011, - 504 с. Книга Анатолія Нагребецького написана у співавторстві з мешканкою цього села Юніцькою Наталією Миколаївною. В книзі описано історію села, в якому неоціненну роль у його житті відіграв у свій час могутній цукровий завод. Тут мова іде також про села цієї громади: Семенівку, Володимирівку, Адамівку, Малу Деребчинку. Книга видана за благодійні кошти уродженки цього села Рудик Людмили Вікторівни.

МАЛЬОВНИЧІ МОЇ ПЕРЕПІЛЬЧИНЦІ, Вінниця, 2012. - 348 с. Про історію цього села, його виникнення та про події, що відбувалися тут з пори заснування його в кінці ХVІ століття аж до кінця ХХ століття, багато матеріалів зібрав місцевий історик і краєзнавець Володимир Йосипович Мельник. Йому і присвячується книга. Видана вона за сприяння уроджениці   цього села Богацької Раїси Василівни.

ЯРОВЕ – СЕЛО НА КУЧМАНСЬКІМ ШЛЯХУ, Вінниця, 2013. – 440 с.

Історія цього села цікава тим, що воно містилося якраз на шляху, який народ прозвав Кучманським, по якому щораз налітали на наші шаргородські села татари ще у ХV-VІІІ ст. На долю жителів цього села, а також бригадного села Юліямпіль та хутора Юліямпільський, випало безліч гараздів і негараздів.

Книгу видано за сприяння та фінансування народного депутата України Миколи Васильовича Джиги. Презентував автор цю книгу у Вінницькій обласній бібліотеці ім. К.Тімірязєва.

РАХНИ-ЛІСОВІ – ЯБЛУНЕВА ПЕРЛИНА ПОДІЛЛЯ, Вінниця, 2014. – 512 с.

В книзі описано про виникнення та існування цього села від найдавніших часів і до кінця ХХ ст. Автор присвятив цю книгу безстрашним, талановитим, працьовитим синам і дочкам цього села. У ній використано багато архівних документів із різних фондів, в тому числі з домашніх архівів жителів села. Тут іде мова також про перші кроки будівництва залізниці Київ-Одеса, перші кроки усуспільнення землі на початку 20-х років ХХ ст. та ін.

Книга видана за сприяння та фінансування мешканців цього села, братів Семенюків – Володимира та Олександра.

ІМЕНАМИ БАГАТА ЗЕМЛЯ  ШАРГОРОДСЬКА, Вінниця, 2014.  – 364 с.

Книга – енциклопедія Шаргородщини, в якій описано історію кожного населеного пункту Шаргородського району та про славнозвісних людей із кожного села. Вона видана тисячним тиражем за сприяння і фінансування народного депутата України Миколи Васильовича Джиги.

ПОЛІТАНКИ – ЖИТТЄВІ ОБРІЇ, Вінниця, 2015. – 416 с.

Історико-етнографічний нарис про населені пункти Політанки і Галишов. До речі, с.Галишов згадується у М.Грушевського, як невідоме за місцем знаходження поселення. Автор А.Нагребецький особисто почув від місцевої 100-літньої жінки Гуцол-Заяць Юстини Данилівни, 1906 р.н., коли на його прохання вона називала топоніми села. Тоді ж вона назвала топонім «Галишовка». Так було відкрито засекречене поселення. Знаходиться воно на правому, протилежному від Політанок, березі р.Мурашки і входить до Політанської сільської ради.

Цікавою родзинкою у цьому селі є діюча ГЕС на р.Мурашці.

Автор проекту і спонсор книги – уродженець села Дідик Анатолій Павлович.

КОНАТКІВЦІ – ЄДИНЕ  СЕЛО  НА ПЛАНЕТІ, Вінниця, 2016. – 496 с.

Село вперше згадується ще у 1448 році. За свій вік село зазнало всього: і війни, і голод, і епідемії, і репресії та ін. Тут вперше за радянських часів владою було організовано нове радянське господарство – комуну. Цікавим фактом у житті села є те, що виходець цього села Хома Гнатович Хаєцький став головним героєм книги Олеся Гончара «Прапороносці». Про це автор довідався і переконався із документів, наданих дочкою Хоми Хаєцького – Надією Хомівною.

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ ПЕНЬКІВКИ-МУРАФСЬКОЇ (1717-2017 рр.)Вінниця, 2017. – 520 с.

В книзі йдеться про історію сіл Пеньківки і Бабиної Долини (Садове).

Жителів цих сіл спіткала доля насильств від поляків, турків і татар, москалів, але найбільшого насильства вони зазнали у ХХ ст. від більшовицької влади.

Знаменною у долі Пеньківки була епоха пана Собанського, коли будувалася залізниця повз село і коли село значно розширилося до 1917 р. На фундаментах, закладених Собанським, згодом довго діяли різні промислові підприємства і соціальні заклади. Село пам’ятає прекрасних людей. Серед них Байтало В.Д., Гавря О.І., Кірілов Ю.П., Романовський В.І., Шевчук О.Д., Свитко С.М. та ін.

Книга видана за сприяння і фінансування місцевого підприємця Дмитра Миколайовича Литвиненка.

КАТОЛИЦЬКА СВЯТИНЯ НА ЗВЕДЕНІВСЬКИХ ПАГОРБАХ, Вінниця, 2018. – 60с.

В порівняно з іншими книгами Анатолія Нагребецького, з’явилася невелика за об’ємом книга, в якій автор докладно розповідає історію початку будівництва католицького храму в селі Зведенівка аж до його освячення. Тут розповідається про милосердні діяння колишніх і теперішніх священиків та люду Божого в ім'я Господа нашого.

Книга видана при фінансовій підтримці приватного підприємця з Вінниці Рудик Людмили Вікторівни, яка часто допомагає автору у виданні його книг.

ЗВЕДЕНІВКА – СЕЛО НА ПАГОРБАХ ПОДІЛЛЯ, Вінниця, 2018. – 616 с.

Книга, співавтором якої є місцевий вчитель Свирида С.В., присвячена 260-й річниці з часу заснування і освячення у Зведенівці Храму Господнього, названого в честь Успіння Божої Матері. У ній розповідається про давнє минуле і сучасне поселень Зведенівки, Попелівки та хутора Лесі Українки. Життя людей на цих землях благословила Сама Божа Матір. Вдячні миряни вже тепер у роки незалежності побудували нові храми: Храм Успіння Божої Матері та католицький Храм Святого Йосифа Робітника. А Попелівський Храм Святого Миколая чарує людей 250-річною давниною.

В книзі вперше автором подається родовідне дерево пана Оскара Собанського, троє дітей якого народилися тут, у Зведенівці. Село гордиться своїми славнозвісними уродженцями: скульптор Куций С.Ю., художник Залозний А.А., військовий Малай О.П. та ін.

Об’ємна та багатоілюстрована книга видавалася за рахунок багатьох небайдужих до краєзнавства людей. Серед них: Джига М.В., Гончарук В.І., Залозний А.А., Рудик Л.В. та ін.

 

ХРАМ СВЯТОГО БРАТА АЛЬБЕРТА НА ЗЕМЛЯХ КНЯЖОЇ ЛУКИ, Вінниця, 2018. – 104 с.

Землі Княжої Луки відомі ще з ХІV століття . З ХVІ століття село належало роду Замойських і перейменовано на Плебанівку. Католицькі віряни, що населяли село, цілих чотири віки належали до Шаргородського Храму Святого Флоріана. І тільки на початку років незалежності в селі побудований чудовий католицький Храм. Про хід будівництва Храму йдеться у цій книзі. Описано тут і про події, що відбувалися з католиками цього села за радянщини, про їх митарства, які віддавали своє найдорожче – життя лише за те, що вони поляки.

Керівником проекту книги і її спонсором являється постійний слуга Бога і Церкви, благочинні дії якого проявлялися впродовж усього будівництва Храму, Славінський Леонтій Франкович.

 

НАШ РІДНИЙ КРАЙ - КОЗЛІВКА І МАЛЬОВНИЧЕ.  Вінниця, 2019, 556с.     

І частина                                                                                                                                                                                                                                                                       

ІІ частина

Споконвічним землеробам, невтомним працелюбам, доброзичливим та мудрим козлівчанам присвячується ця книжка. В книзі достатньо висвітлено роки голодомору, сталінських ресресій,  довоєнний і післявоєнний періоди, труднощі при відроджені колгоспу після війни та розрухи, які довелося долати козлівчанам і мальовничанам. В книзі багато уваги приділено розвитку установ та організацій села. В книзі  досить багато ілюстрованого матеріалу. Книга нараховує 560 сторінок і  біля 700 фотографій та графічних матеріалів. 

 

КОЗЛІВСЬКИЙ ФОЛЬКЛОР І НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ . Вінниця, 2019, 29 с.

Книга цікава та корисна тим, у кого це село записане в паспорті як місце народження чи проживання. Усім тим, для кого ця земля є своєю, рідною: і тим, хто працює на ній щодня, і тим, хто мандрує світами у пошуках кращої долі, але кого пов’язують із селом батьківська хата, рідні могили, школа та теплі спогади дитинства, коли зі слів матері та бабусі слухали віршики і пісеньки
 

 

ШАРГОРОДЩИНА: ДУХОВНІ СКАРБНИЦІ ТА ЛЮДИ. З історії духовних закладів району та про людей достойних., ТОВ "Меркьюрі-Поділля",2020

        Найсвятіше з чим живе людина - це віра в Бога. Пдже мешканці нашого Шаргородського краю ще з пори XV cтоліття, коли засновували чи поселялися тут, зверталися до Нього по допомогу. Для цього вони будували церквиЮ костели, молитовні будинки. Саме такі скарбниці - культові споруди, а згодом і обєкти культурного призначення, стали місцем, де люди , крім звернень до Всевишнього і молитов до нього, одержували від Божих посланців добрі настанови, повчання, навчалися доброти, любові і поваги між собою, зростали духовно.

        У книзі якраз і йдеться про історію храмових споруд і окремих закладів культури у кожному селі нашої Шаргородщини, про їх осквернення у роки радянщини, про відновлення і настання пори церквобудування у роки незалежності нашої України, про будівництво єдиної в Україні Хресної Дороги в Шаргороді та про людей достойних.

        Книга особливо цікава і корисна тим, у кого коріння роду з цього чудового краю. Тим, хто цікавиться історією своєї землі Шаргородської, що на Поділлі.